Le të jemi të sinqertë, është shumë e vështirë që t’i rezistosh dëshirës për ushqim kur jemi në dietë.

Ju ndjeheni të uritur gjatë gjithë kohës dhe kur hapni derën e frigoriferëve, është pothuajse e pamundur për të luftuar tundimin për të kapur diçka të shijshme.

Megjithatë, ka produkte që mund të hani gjatë ditës pa rrezikun e të shtuarit peshë, pasi ato përmbajnë një sasi minimale të kalorive.

 

 

Selino
Përafërsisht 95% e selino-S është uji. Ky produkt shumë i shëndetshëm përmban 30% të kërkesës suaj të përditshme të vitaminës K. Është më mirë për të ngrënë selino kur është e freskët.
E bardha e vezës
Ju mund të hani të bardhën e vezës në sasi të mëdha. Madje është shumë e rekomandueshme për të gjithë ata që janë në dietë.
Sallatë
Sallata është e mbushur me vitamina A dhe C, si dhe acid folik dhe hekur. Konsumi i saj në sasi të mëdha nuk do të shkaktojë ndonjë shtim në peshë.
Kastraveca
Kastravecat përmbajnë pothuajse të njëjtën sasi të ujit si selino. Lëkura e një kastraveci përmban pjesën më të madhe të vlerave të saj ushqyese, prandaj është mirë që të mos i qëroni.
Domatet
Domatet janë të pasura me vitamina A, C dhe B2, acid folik, fibra, krom dhe kalium dhe janë shumë ushqyese për shëndetin tonë.
Brokoli
Brokoli është ushqimi i preferuar i atyre që janë në dietë. Është e pasur me vitaminat A, C, E dhe K.
Bizele
Bizelet kanë shumë pak kalori, si dhe janë shumë të pasura me fibra dhe proteina.
Luleshtrydhe
Një tjetër produkt i domosdoshëm për të gjithë ata që janë në dietë. Luleshtrydhet janë të pasura me kalium e fibra si dhe kanë një efekt anti-inflamator.
Manaferra
Manaferra janë plot me antioksidantë dhe vitaminë C,  plus që kanë dhe një shije të mahnitshme.
Portokalli
Portokalli është një nga frutat më të shijshëm. Ai është i njohur për vitaminën C. Është e rëndësishme që portokallit të mos i heqësh shtresën e bardhë që ka pasi mdihmon në uljen e kolesterolit.
Boronica
Boronica ka më shumë antioksidantë se çdo frut tjetër. Prandaj, një gotë boronicë do t'ju ndihmojë të balanconi dietën tuaj. Ky ushqim është i lehtë në kalori, kështu që nuk ka pse të shqetësoheni për rrezikun se mund të shtoni peshë.