Aknet, puçrrrat me qelb,  njollat ​​e errëta në fytyrë janë disa nga problemet më të zakonshme të lëkurës në fytyrë dhe ne përpiqemi me shumë mjete të ndryshme për t’i hequr qafe.

Por a keni provuar ndonjëherë pastë dhëmbësh?  Kjo tingëllon si një metodë e kotë, por në të vërtetë funksionon mjaft mirë.

Hapa të thjeshtë që ju duhet të ndiqni para se të shkoni në shtrat:
Së pari pastroni fytyrën shumë mirë dhe lëreni të thahet
Më pas  merrni pak pastë  dhe aplikojeni në fytyrë dhe në njollat ​​e errëta. Mos harroni që duhet ta përdorni vetëm në vendet ku keni aknet dhe jo në gjithë fytyrën.
Lëreni gjithë natën dhe lajeni fytyrën në mëngjes. Nëse ju nuk dëshironi ta lini natën mund të lani fytyrën pas 30-45 minuta dhe pastaj aplikoni xhel aloe vera në të gjithë fytyrën tuaj, shkruan shije.al.
Disa masa paraprake që duhet të ndiqni:
Në këtë trajtim duhet të përdorni pastë dhëmbësh të rregullt.
Kontrolloni listën e përbërësve për të gjetur nëse përmban sode buke, triclosan, alkool, pirofosfat natriumi, mentol, fluorid, peroksid hidrogjeni ose një kombinim i 2 ose 3 prej tyre.