Spektakël dhe vetëm spektakël!

Vetëm këto fjalë mund të përshkruajnë atë çka ndodhi dje në ceremoninë e 59-të të çmimeve Grammy. Nën prezantimin e të famshmit James Corden, çmimet edhe këtë vit tërhoqën vëmendjen e të gjithë globit. Disa nga momentet më kulminante ishin performanca me bark të rrumbullakosur e Beyonce, bashkimi i zërave të Lady Gaga me Metallica e shumë çaste të tjera që mbajtën sallën për shumë orë në këmbë. Mes tyre dalloi edhe momenti kur Adele interpretoi këngë të Prince dhe George Michael, që u ndanë nga jeta vitin që lamë pas.

28-vjeçarja angleze u largua nga këto Grammy duke mbajtur në përqafimin e saj 5 trofe, atë të albumit, këngës, rregjistrimit të vitit , të performancës solo dhe albumit pop vocal.

Më poshtë do të gjeni listën e potë të fituesve:

Albumi i vitit: 25, Adele

Rregjistrimi i vitit: "Hello," Adele

Kënga e vitit: "Hello," Adele

Albumi më i mirë Rap: The Coloring Book, Chance the Rapper

Albumi më i mirë Urban-Kontemporan: Lemonade, Beyonce

Performance më e mirë Country: "My Church," Maren Morris

Kënga më e mirë Rock: "Blackstar," David Bowie

Kënga më e mirë duet: "Stressed Out," Twenty One Pilots

Artisti i ri më i mirë: Chance the Rapper

Performance më e mirë Pop Solo: "Hello," Adele

Albumi më i mirë Pop-Tradicional: "Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin," Willie Nelson

Albumi më i mirë Pop: 25, Adele

Rregjistrimi më i mirë dance: "Don’t Let Me Down," The Chainsmokers Featuring Daya

Allbumi më i mirë Dance/Electronic: Skin, Flume

Albumi më i mirë Kontemporan-Instumental: Culcha Vulcha, Snarky Puppy

Performance më e mirë Rock: "Blackstar," David Bowie

Performance më e mirë Metal: "Dystopia," Megadeth

Albumi më i mirë Rock: Tell Me I’m Pretty, Cage the Elephant

Albumi më i mirë me muzikë alternative: Blackstar, David Bowie

Performance më e mirë R&B: "Cranes in the Sky," Solange

Performance më e mirë R&B tradicional: "Angel," Lalah Hathaway

Kënga më e mirë R&B: "Lake By the Ocean," Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)

Albumi më i mirë R&B: Lalah Hathaway Live, Lalah Hathaway

Performance më e mirë Rap: "No Problem," Chance the Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz

Performance më e mirë Rap/Sung: "Hotline Bling," Drake

Kënga më e mirë Rap: "Hotline Bling," Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters (Drake)

Albumi më i mirë  Pop Latin Pop: Jesse & Joy, Un Besito Mas

Albumi më i mirë Country: Sturgill Simpson, A Sailor's Guide to Earth

Kënga më e mirë Country: Tim McGraw, "Humble and Kind"

Performanca më e mirë në grup Country: Pentatonix, "Jolene (feat. Dolly Parton)"

Rregjistrimi më i mirë Dance: The Chainsmokers, "Don't Let Me Down (feat. Daya)"

Video më e mirë: Beyoncé, "Formation"

Muzika më e mirë në film: The Beatles, The Beatles: Eight Days a Week the Touring Years